România traversează astăzi, 15 iulie, o zi cu vreme extremă. Dacă în prima parte a zilei temperaturile vor urca până la 35 de grade Celsius, în special în sudul și sud-estul țării, după-amiaza și seara instabilitatea atmosferică se va accentua în mai multe regiuni.
Meteorologii anunță averse torențiale, descărcări electrice, căderi de grindină și vijelii, iar rafalele de vânt vor ajunge la 50–70 km/h, izolat chiar mai puternice. Cele mai afectate zone vor fi Transilvania, Moldova, Maramureș, regiunile montane și local Muntenia.
În același timp, în sudul țării, căldura va rămâne sufocantă, cu un disconfort termic ridicat și valori de până la 35°C.
Specialiștii recomandă populației să evite deplasările în timpul furtunilor, să nu se adăpostească sub copaci sau în apropierea stâlpilor de electricitate și să urmărească avertizările meteorologice emise pe parcursul zilei.
Astăzi vom avea parte de o combinație periculoasă între caniculă și fenomene meteo severe, astfel că prudența este esențială în zonele vizate de furtuni.


