Primăria Cornești este în plin proces de transformare, aliniindu-se standardelor europene prin investiții masive ce vor schimba radical aspectul și funcționalitatea comunei. În parteneriat cu Consiliul Județean Dâmbovița, primăria a demarat un proiect amplu de modernizare a drumurilor locale, în valoare totală de 3.600.000 de lei, cu contribuția majoră de 50% din partea CJ Dâmbovița.
![Primăria Cornești este în plin proces de transformare, aliniindu-se standardelor europene prin investiții masive ce vor schimba radical](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/05/cornesti-1.jpg)
Printre investițiile cheie se numără amenajarea unui centru civic, cu o valoare de 1.080.000 de lei, precum și înființarea unui centru de zi pentru persoanele vârstnice, în valoare de 2.890.000 de lei, finanțat prin Programul Operațional Regional. De asemenea, s-a demarat construcția unui sediu administrativ modern, cu fonduri de 3.400.000 de lei, în cadrul Programului Național de Dezvoltare Locală II.
![Primăria Cornești este în plin proces de transformare, aliniindu-se standardelor europene prin investiții masive ce vor schimba radical](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/05/cornesti-1-1.jpg)
În plus, educația și sănătatea comunității sunt prioritare, cu construirea unei săli de sport pentru elevi, finanțată de C.N.I. cu 5.700.000 de lei, și a unui dispensar modern, cu o valoare de 1.690.000 de lei, prin PNDL II.
Sub conducerea edilului Radu Stancu, în ultimii 4 ani, Primăria Cornești a reușit să implementeze cu succes proiecte majore, transformând în mod semnificativ imaginea și infrastructura comunei în beneficiul locuitorilor săi.