În fiecare an, pe 1 Decembrie, România își aduce aminte de unul dintre cele mai vibrante momente din istoria sa – Marea Unire de la Alba Iulia, care a avut loc acum 105 ani, în 1918. În acea zi înălțătoare, românii au unit forțele și au pus bazele unui stat național unitar.
Cu o atmosferă plină de emoție și patriotism, Marea Unire a fost un punct culminant în evoluția poporului român. În amintirea acelei zile istorice, primarul comunei Văcărești, Romică Stoica, împărtășește cu toată suflarea românească gânduri de reflectare și încurajare cu ocazia celor 105 ani de la acest eveniment crucial.
![În fiecare an, pe 1 Decembrie, România își aduce aminte de unul dintre cele mai vibrante momente din istoria sa - Marea Unire de la Alba Iulia](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/12/romica-stoica-vacaresti.jpg)
La acest moment aniversar, Romică Stoica subliniază importanța valorii „Unirea face puterea!”, rostită acum 98 de ani. Într-o declarație încurajatoare, el aduce în prim-plan ideea că doar prin unitate, sacrificiu, toleranță și bună-înțelegere între români, țara poate progresa și se poate dezvolta, oferind un trai mai decent pentru toți cetățenii.
Primarul îndeamnă fiecare român, de la conducătorii țării la oamenii simpli, să reflecteze asupra activității lor în această zi specială. În spiritul pozitivității, el încurajează pe toți să caute perfecționarea în tot ceea ce fac, contribuind astfel la creșterea colectivă a națiunii.
În concluzie, Stoica transmite urări de sănătate, putere de muncă și împlinirea tuturor dorințelor pentru toți românii. Cu un „La Mulți Ani, România!” și un sincer „La Mulți Ani” adresat locuitorilor comunei Văcărești și românilor de pretutindeni, primarul subliniază importanța solidarității și a muncii comune pentru a continua drumul către progres și dezvoltare.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News