15000 de lei amendă contravențională și 142 mc de buștean rășinoase confiscat , Garda Forestieră Suceava împreună cu reprezentanți ai I.P.J. Suceava– Serviciul de Investigare a Criminalității Economice – B.I.C.M.A. și comisari din cadrul Garda de Mediu Suceava, au efectuat verificări la punctul de lucru al unui operator economic care avea ca obiect de activitate întreținerea și îngrijirea animalelor de fermă, din satul Herla, comuna Slatina, județul Suceava.
Echipa de control a identificat 142 mc de buștean rășinoase, cu o valoare de peste 36000 de lei, pentru care administratorul societății nu a putut prezenta documente legale de proveniență.
Întreaga cantitate de material lemnos a fost confiscată, transportată și predată în custodia ocolului silvic Mălini, iar operatorul economic a primit o amendă contravențională de 15000 de lei.
Garda Forestieră Suceava va continua verificările privind trasabilitatea materialului lemnos, luând măsurile ce se impun, de fiecare dată când se înregistrează nereguli.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News