26 martie, culoarea acestei zile este mov,Ziua Internațională a Luptei împotriva Epilepsiei – „Purple Day” , a fost inițiată în 2008, în Canada, de către Cassidy Megan, o fetiță în vârstă de nouă ani, care se lupta cu această boală, împreună cu mama sa, Angela Cassidy Megan.
Marcată anual la 26 martie, Ziua Internaţională a Luptei Împotriva Epilepsiei reprezintă un efort internaţional important dedicat creşterii gradului de conştientizare a epilepsiei la nivel mondial. În această zi, oamenii de pe tot mapamondul sunt invitaţi să poarte simbolic o parte din vestimentaţie sau un accesoriu de culoare violet, să găzduiască şi să organizeze sau să participe la evenimente care prilejuiesc o mai bună cunoaştere şi informare despre această boală. Susţinerea pacienţilor şi a familiilor acestora sunt esenţiale pentru îmbunătăţirea calităţii vieţii persoanelor cu epilepsie. Societatea discriminează adesea sau creează obstacole pentru persoanele cu probleme medicale, lipsa de informaţii şi dezinformarea fiind frecvente în rândul populaţiei generale.
![26 martie, culoarea acestei zile este mov,Ziua Internațională a Luptei împotriva Epilepsiei – „Purple Day” , a fost inițiată în 2008](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/03/ziua-violeta.jpg)
Se estimează că 50 de milioane de persoane din întreaga lume trăiesc cu epilepsie. La nivel mondial, 1 din 100 de oameni suferă din cauza acestei afecţiuni, potrivit Biroului Internaţional pentru Epilepsie. Esenţial pentru a face faţă epilepsiei sunt cercetarea şi dezvoltarea de tratamente inovatoare, fondarea mai multor centre specializate şi formarea unor echipe interdisciplinare (neurolog, pacient, psiholog şi familie).