83 de proiecte cu finanțare prin PJDL, au fost aprobate în ședința CJ Dâmbovița de vineri, proiectele vor fi implementate de către 53 de primării în asociere cu CJ Dâmbovița.
Suma necesară implementării acestora se ridică la peste 130.000.000 de lei, cofinanțarea CJ Dâmbovița fiind de 54.000.000 de lei.
Prin Programul Județean de Dezvoltare Locală se vor finanța următoarele: un proiect de extindere rețea apă;patru proiecte de înființare sau extindere rețea canalizare și racorduri individuale, opt proiecte de amenajare centre civice; 26 de proiecte de modernizare drumuri;două proiecte de contruire și modernizare dispensare; trei proiecte de construire/reabilitare, modernizare și dotare centre culturale; trei proiecte de construire parc, zone de relaxare și recreere; 35 de proiecte de amenajare baze sportive și un proiect pentru construirea unei bază operaționale pentru situații de urgență.
Președintele CJ Dâmbovița, Corneliu Ștefan a anunțat că alte 74 de hotărâri au vizat asocierea CJ Dâmbovița cu 74 de primării pentru achiziționarea de microbuze electrice pentru transportul școlar.
„Săptămâna viitoare, Consiliul Județean Dâmbovița va depune o cerere de finanțare de 6.000.000 de euro , prin Planul Național de Redresare și Reziliență, Pilonul VI. Politici pentru noua generație Componenta C15: Educație.
Mulțumesc tuturor consilierilor județeni pentru votul de astăzi! De asemenea, mulțumesc și colegilor din Consiliul Județean Dâmbovița!”, a transmis președintele CJ Dâmbovița, Corneliu Ștefan
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News