România intră, în următoarele zile, sub influența unui nou val de instabilitate atmosferică, anunțat de specialiștii meteo. Între 6 și 8 mai, un sistem depresionar din Europa Centrală, împreună cu avansul unui front rece, vor aduce condiții favorabile pentru furtuni în mai multe regiuni ale țării.
Cum evoluează vremea:
6–7 mai – Fenomenele vor fi mai intense în vestul, nord-vestul și centrul țării, unde sunt așteptate episoade de vreme severă, în special după-amiaza și seara.
8 mai – Instabilitatea se extinde către sud și sud-est, afectând treptat o parte mai mare din teritoriu.
• Averse torențiale, de scurtă durată, dar intense
• Descărcări electrice frecvente
• Rafale puternice de vânt
• Grindină, în general de mici dimensiuni, izolat medie
• Cantități însemnate de apă într-un timp scurt
Meteorologii explică fenomenul prin pătrunderea unui aer cald și umed la nivelul solului, peste un strat de aer mai rece în altitudine – combinație care favorizează dezvoltarea furtunilor.
Atenție!
Chiar dacă nu vorbim de fenomene severe generalizate, local pot apărea episoade intense și periculoase, specifice primăverii.
Recomandarea specialiștilor: fiți prudenți, mai ales în a doua parte a zilei, când riscul de furtuni este cel mai ridicat.

