În toiul nopții , doi adulți și un copil în vârstă de 14 ani au rămăseseră blocați în zăpadă, aceștia fost salvați de jandarmii montani din Alba.
Iarna s-a întors în forță în mai multe zone din țară.
Un bărbat în vârstă de 56 de ani și o femeie de 41 de ani, împreună cu fiul lor, toți din județul Sibiu, au rămas înzăpeziți în zona Valea Cugirului. Cei trei au venit pentru a-și petrece sfârșitul de săptămână la Domeniului Schiabil Șureanu, unde în acest weekend este organizat un concurs de schi.
În timp ce se deplasau spre unitatea de cazare, GPS-ul le-a indicat o rută spre un drum forestier, unde, după o scurtă distanță parcursă au rămas înzăpeziți cu mașina.
În urma apelului la 112 , patru jandarmi de la Postul Montan Șugag au intervenit cu snowmobilul și atv-ul din dotare pentru a-i transporta la pensiunea unde erau cazați, mașina urmând a fi recuperată ulterior. Niciuna din persoanele implicate nu a avut nevoie de îngrijiri medicale.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News