Amenzi drastice pentru fumătorii de lângă şcoli şi locurile de joacă, un nou proiect de lege, adoptat recent în Senat, introduce amenzi severe pentru încălcarea regulilor de fumat.
Fumatul în spații publice închise, la locul de muncă, în mijloacele de transport în comun și în zonele de joacă pentru copii devine o infracțiune sancționabilă cu amenzi cuprinse între 100 și 500 de lei.
Elevii care sunt prinși fumând în școli și serviciile de curierat care comercializează produse din tutun se vor confrunta cu aceleași amenzi.
Un detaliu important este că pachetele expediate trebuie să aibă un mesaj clar: „Atenție! Acest pachet conține produse din tutun și/sau produse care conțin nicotină”.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News