ATENȚIE, Poliția Dâmbovița a intensificat acțiunile în tot județul, polițiștii nu sunt în vacanță, în noaptea de 21 spre 22 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Găești, cu sprijinul luptătorilor din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale, au desfășurat o acțiune pentru paza și siguranța obiectivelor și pentru menținerea ordinii și siguranței publice.
Astfel, au fost controlate 51 de autovehicule și au fost aplicate 24 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de peste 30.000 de lei.
Dintre acestea, 17 au fost aplicate conform OUG 195/2002, 6 conform Legii 333/2003 și 1 conform HG 301/2012.
Totodată, în cadrul acțiunii, polițiștii au depistat, pe raza comunei Valea Mare, un bărbat, din comuna Crângurile, care conducea un autoturism, deși ar fi avut exercitarea dreptului de a conduce suspendată.
În cauză, polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere de către o persoană căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News