AVALANȘĂ DE ACCIDENTE în Dâmbovița, în care au fost implicați conducătorii unor trotinete sau biciclete, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Târgoviște au intervenit la un accident rutier, produs pe str. Bărăției, soldat cu o persoană rănită.
Din verificările efectuate, polițiștii au constatat că o femeie, de 53 de ani, din localitate, în timp ce s-ar fi deplasat cu trotineta electrică, ar fi luat o mână de pe ghidon, ar fi pierdut controlul asupra direcției și s-ar fi dezechilibrat.
Femeia a fost transportată la spital pentru îngrijiri medicale, fără a rămâne internată.
Pe drumul județean 702 B, în localitatea Căprioru, politiștii au intervenit la un alt accident de circulație.
În urma deplasării la fața locului, polițiștii au constatat că un bărbat de 69 de ani, din Tătărani, în timp ce ar fi condus un autoturism, pe DJ 702B, ar fi acroșat o trotinetă condusă de un minor de 12 ani.
În urma impactului, minorul a fost rănit ușor.
Totodată, în comuna Nucet s-a produs un alt accident de circulație. Din primele cercetări efectuate de polițiști a reieșit faptul că un minor de 14 ani, din Cazaci, în timp ce ar fi condus o bicicletă, pe drumul județean 722, ar fi efectuat un viraj către stânga, moment în care ar fi intrat în coliziune cu un autoturism condus de un bărbat de 53 de ani, din București.
În urma impactului, biciclistul a fost rănit, fiind transportat la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale.
De asemenea, în localitatea Bungetu, pe drumul comunal 40, un alt biciclist, de 54 de ani, a fost implicat într-un accident rutier.
Acesta ar fi fost acroșat de un autoturism condus de un bărbat de 19 ani, din Bungetu, fiind rănit și transportat la spital pentru îngrijiri medicale.
Precizăm că în toate situațiile de mai sus, polițiștii au întocmit dosare penale sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
Totodată, le reamintim tuturor participanților la trafic că, pe parcursul acestui weekend, polițiștii dâmbovițeni sunt la datorie și acționează permanent pentru creșterea gradului de siguranță pe drumurile publice prin depistarea și sancționarea celor care nu respectă regulile de circulație.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News