PSD spune clar si răspicat că fiecare pas important pe care țara noastră l-a făcut în ultimii 20 de ani a fost atunci când PSD s-a aflat la guvernare.
„Cu PSD la guvernare, România a intrat în NATO.
Cu PSD la guvernare, România a intrat în Uniunea Europeană.
Și cu PSD la guvernare, România va intra în Schengen.
Ridicarea granițelor aeriene și maritime pentru România începând cu martie 2024 reprezintă un drept pe care statul nostru l-a câștigat după lungi și disputate negocieri, iar urmatorul pas va fi să fim cu adevărați membri cu puteri depline în spațiul Schengen.
Procesul este ireversibil, iar la final România va fi membru Schengen cu drepturi depline. Premierul Marcel Ciolacu a avut un rol determinat în obținerea acestui acord, după ce anterior mulți eurosceptici spuneau că România ar trebui să renunțe la acest obiectiv.
Partidele de opoziție, care în loc să susțină eforturile de integrare critică în mod constant demersurile guvernului, oferă doar un spectacol dezolant. Cei care cer acum o dată concretă pentru aderarea deplină nu au obținut nimic pentru România atunci când au fost în guvern, așa că măcar acum, când PSD a reușit să facă acești pași importanți, ar trebui să arate că le pasă de România și să lase deoparte orgoliile și bătăliile politice! ” a transmis deputatul Gabriel Valer Zetea , vicepreședinte PSD, chestor al Camerei Deputaților
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News