Educația rutieră salvează vieți!Este datoria noastră să îi protejăm și să îi învățăm pe cei mici regulile simple dar esențiale pentru siguranță atunci când merg pe stradă.
![Educația rutieră salvează vieți!Este datoria noastră să îi protejăm și să îi învățăm pe cei mici regulile simple dar esențiale pentru siguranță atunci când merg pe stradă.](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/05/educatie-rutiera.jpg)
Polițiștii din cadrul Brigăzii Rutiere au fost prezenți și în acest an alături de copii, la cea de-a 44-a ediție a „Concursului Național Educație Rutieră – Educație pentru viață”.S-au stabilit echipele care vor merge la faza pe țară. Concurenții au avut de parcurs mai multe probe, în cadrul cărora le-au fost verificate cunoștințele teoretice privind regulile de circulație și abilitățile practice într-un poligon.
Indiferent de clasament, toți copiii participanți au fost câștigători. Au dovedit că sunt responsabili și preocupați pentru siguranța lor și a celor din jur.