Grădinița nr. 11 din Priseaca, a intrat în procesul de reabilitare și modernizare, de luni, 15 ianuarie 2024, au început lucrările.
Primarul municipiului Târgoviște, Cristian Stan a spus că în cel mult 7 luni, preșcolarii din acest cartier vor învăța într-o nouă unitate școlară ultramodernă.
![Grădinița nr. 11 din Priseaca, a intrat în procesul de reabilitare și modernizare, de luni, 15 ianuarie 2024, au început lucrările.](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/01/renovare-gradinita-11-priseaca.jpg)
Grădinița nr. 11 din Priseaca este o structură a Grădiniței nr.13 Târgoviște, o veste foarte bună este legată de faptul că după reabilitare, edilul Cristian Stan i-a în calcul ca noua unitate școlară din Priseaca să treacă de la program normal la program prelungit.
![Grădinița nr. 11 din Priseaca, a intrat în procesul de reabilitare și modernizare, de luni, 15 ianuarie 2024, au început lucrările.](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/01/renovare-gradinita-11-priseaca-cristian-stan-tgv.jpg)
La Grădinița nr. 11 din Priseaca învăță 16 copii care acum sunt racolați și le asigură transport școlar de către Primăria Târgoviște.
![Grădinița nr. 11 din Priseaca, a intrat în procesul de reabilitare și modernizare, de luni, 15 ianuarie 2024, au început lucrările.](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/01/renovare-gradinita-11-priseaca-cristian-stan-tgv-db.jpg)
Grădinița de la Priseaca face obiectul unui proiect în valoare de aproximativ 1.000.000 lei, prin care întreg imobilul va fi termoizolat, va fi schimbată tâmplăria, sistemul de încălzire va fi refăcut, vor fi instalate sisteme alternative de producere a energiei electrice și termice pentru consum propriu prin utilizarea surselor regenerabile de energie, sistemele de climatizare vor fi refăcute, instalațiile de iluminat vor fi modernizate, va fi refăcut sistemul de colectare și evacuare a apelor meteorice. Finanțarea a fost obținută de către Primăria Târgoviște în cadrul Planului național de redresare și reziliență, apelul de proiecte PNRR/2022/C5/2/B.2.1/1, componenta 5 – Valul renovării, operațiunea B.2: ”Renovarea energetică moderată sau aprofundată a clădirilor publice”.
Totodată unitatea școlară va beneficia și de un alt proiect de dotare la standarde europene, mobilier și materiale didactice de ultimă generație.
Nu în ultimul rând, Primăria Târgoviște va avea lucrări de intervenție și la curtea exterioară ce vizează și amenajarea unor locuri de joacă moderne.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News