Imaginile dimineții: Spirit de salvator, dăruire, profesionalism din partea salvamontiștilor gorjeni care au răspuns fără ezitare să ajute în zonele afectate de inundații din Gorj.
„Spirit de salvator…dăruire, profesionalism, preocupare permanentă pentru dezvoltare, fără limite în exprimarea profesională și activitate făcută din dragoste pentru oameni, nu din obligație sau la ordin.” , acesta este mesajul Salvamont România.
![Imaginile dimineții: Spirit de salvator, dăruire, profesionalism](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/06/salvamont-gorj.jpg)
Intervenție de salvare la cei mai înalți parametri profesionali.
Salvatorii din cadrul serviciului Salvamont al Consiliului Județean Gorj au fost solicitați să intervină pentru salvarea unei persoane surprinsa de viitura și rămasă blocată pe o suprafață de pământ între două torente.
![Imaginile dimineții: Spirit de salvator, dăruire, profesionalism](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/06/salvare-inundati2.jpg)
Specializați și în salvari acvatice și salvari complexe salvamontiștii gorjeni au intervenit cu profesionalism folosind echipament de salvare și intervenție unic în România.
![Imaginile dimineții: Spirit de salvator, dăruire, profesionalism](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/06/salvamont-gorj1.jpg)
Doi salvamontiști au trecut în amonte prin torent , echipați în costume de neopren si cu veste speciale de salvare acvatica, apoi la locul intervenției s-a folosit un aruncător de coarda , echipament unic în țara noastră aflat doar în dotarea echipelor Salvamont , apoi s-a realizat o tiroliană deasupra torentului pe care a fost transportată persoana salvată și salvatorii. Operațiunea s-a derulat contracronometru, întrucât nu se putea estima cât de mult pot crește apele și s-a desfășurat pe o ploaie torențială.
La aceasta acțiune au intervenit 8 salvamontiști aflați în serviciul de tură operativă din Baza centrala Salvamont Tg-Jiu.
Este prima acțiune reală din România când se folosește un aruncător de coarda , salvamontiștii mai având în dotare și alte echipamente de salvare unice , placa de intervenție pe gheață și torente, bărci rescue pentru ape repezi, drone de căutare aeriana folosind inteligenta artificială, drone subacvatice.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News