În această seară, Primăria Targoviste poartă albastru cu ocazia Zilei Internaționale de Conștientizare a Autismului – 2 Aprilie.
![În această seară, Primăria Targoviste poartă albastru cu ocazia Zilei Internaționale de Conștientizare a Autismului - 2 Aprilie.](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/04/primaria-targoviste.jpg)
Această zi este marcată anual la nivel mondial pe 2 aprilie, cu scopul de a dinamiza eforturile mondiale de promovare a unei mai bune înțelegeri a autismului și de a crește nivelul de informare al comunității.
În cadrul campaniei internaționale ”Light It Up Blue” aproximativ 10.000 de clădiri din întreaga lume sunt iluminate, în fiecare an, în albastru, purtând mesajul persoanelor cu autism.
În ultimii ani, Primăria Târgoviște a fost iluminată în albastru susținând cauza persoanelor cu autism.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News Știri de ultima oră și AICI