În mediul online, securitatea conturilor noastre este foarte importantă și începe cu cele mai de bază elemente. Alocând doar 10 minute din timpul nostru, putem asigura un grad ridicat de siguranță a datelor noastre prin următoarele 3 măsuri:
![În mediul online, securitatea conturilor noastre este foarte importantă și începe cu cele mai de bază elemente. Alocând doar](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/04/securitate-online.jpg)
-Folosirea unei parole puternice, formată din minuscule, majuscule, cifre, și caractere speciale. Alternativ, putem folosi o frază de securitate care este ușor de reținut, dar greu de ghicit (ex: 1miPl4c35aM3rgL@M4re – Îmi place să merg la mare).
– Folosirea unui manager de parole pentru stocarea în siguranță a credențialelor conturilor noastre. Acest program ne permite să folosim parole unice și complexe pentru conturile noastre, fără riscul de a le uita.
– Activarea autentificării multifactor pentru asigurarea unui strat suplimentar de securitate. Autentificarea multifactor presupune necesitatea mai multor elemente pentru logarea în cont, spre exemplu un cod trimis pe telefonul mobil, pe lângă parolă.
Implementarea acestor 3 măsuri se poate face într-un interval de doar câteva minute și reprezintă un adaos semnificativ siguranței datelor noastre în online.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News Știri de ultima oră și AICI