Înscriere clasa pregătitoare în anul școlar 2023 – 2024, Ministerul Educatiei a anunțat că părintii copiilor care implinesc 6 ani până la 31 august, și care nu sunt încă înscriși în clasa pregătitoare, pot depune cereri de înscriere la școală la început de septembrie.
Conform metodologiei, comisia judeteana/a municipiului Bucuresti asigura cuprinderea in clasa pregatitoare a copiilor care nu au fost inca inscrisi la nicio unitate de invatamant, in conformitate cu prevederile prezentei metodologii, in functie de optiunile parintilor, de numarul de locuri disponibile si de criteriile de departajare.
Cererile se depun insotite de documente specifice mentionate in cererea tip, de catre parintii/tutorii legal instituiti/reprezentantii legali ai copiilor în perioada 1 – 6 septembrie. În ziua următoare are loc analizarea și soluționarea cererilor. Pe 7 septembrie,după ora 16.30 vor fi afișate rezultatelor repartizarii copiilor inscrisi in aceasta etapa prin postare pe site-ul www.ismb.edu.ro in sectiunea Inscrierea in invatamantul primar 2023.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News