Jandarmii dâmbovițeni vor fi prezenți la activitățile sportive și cultural-artistice din acest sfârșit de săptămână, asigurând siguranța participanților la evenimentele publice organizate în județ. În perioada 11 – 14 octombrie a.c., jandarmii vor desfășura misiuni de protecție și prevenire a faptelor antisociale în șapte localități dâmbovițene.
Programul lor cuprinde supravegherea meciurilor de fotbal din Liga a 3-a, precum cel dintre AFC Pucioasa și FC Dinamo București 2, dar și prezența la târguri tradiționale, cum ar fi Târgul de toamnă din Valea Lungă sau Târgul Anual Tradițional de Sf. Parascheva din Slobozia Moară. De asemenea, jandarmii vor fi alături de comunitate la diverse evenimente locale, precum „Ziua Comunei Comișani” sau „Festivalul Plăcintei” din Cândești.

Misiunea lor principală este să asigure protecția participanților și buna desfășurare a manifestărilor publice, prin prevenirea incidentelor și gestionarea situațiilor de risc. În acest sens, jandarmii transmit recomandări preventive tuturor celor care vor lua parte la aceste evenimente, cum ar fi evitarea conflictelor, respectarea măsurilor stabilite de organizatori sau semnalarea oricărui pericol către autoritățile competente.
Astfel, jandarmii din Dâmbovița demonstrează încă o dată implicarea lor activă în comunitate și dedicarea pentru asigurarea unui mediu sigur și pașnic pentru toți locuitorii județului.