La Ghergani s-a desfășurat un eveniment deosebit pentru sfințirea noii case parohiale destinate preoților parohiilor Ghergani și Răcari II. Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon a fost prezent la ceremonie, alături de numeroși credincioși. În soborul care a oficiat sfințirea au participat înalți reprezentanți ai Bisericii, printre care Părintele Vicar Eparhial, Părintele Secretar Eparhial, Părinți Consilieri de la Centrul Eparhial, Părintele Protopop al Protoieriei Titu și preoții din orașul Răcari. Un moment semnificativ pentru comunitatea locală și pentru viața bisericească din zonă.
![La Ghergani, sfințirea noii case parohiale pentru preoții parohiilor Ghergani și Răcari II](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/05/marius-caraveteanu-1-1.jpg)
Marius Caravețeanu, primarul orașului Răcari, a participat la eveniment dar totodată prin bunăvoința sa, a contribuit la amenajarea casei parohiale și dotarea acesteia cu toate cele necesare. Alături de el au fost și membri ai Consiliului Local al orașului Răcari și membri ai consiliilor parohiale de la parohiile Ghergani și Răcari II. Este îmbucurător să vedem o colaborare atât de fructuoasă între autoritățile locale și comunitatea religioasă pentru a sprijini nevoile locuitorilor din zonă.
![La Ghergani, sfințirea noii case parohiale pentru preoții parohiilor Ghergani și Răcari II](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/05/marius-caraveteanu-1.jpg)
Părintele Mitropolit Nifon a subliniat importanța misiunii preotului în comunitatea parohială, evidențiind necesitatea unei pastorații intense și a prezenței zilnice a preotului în mijlocul credincioșilor. Inaugurarea noii case parohiale oferă clericilor posibilitatea de a sluji cu promptitudine nevoile spirituale ale enoriașilor și consolidează legătura profundă dintre preot și parohie. Este un simbol al unității și o necesitate pentru desfășurarea optimă a misiunii preotului.
![La Ghergani, sfințirea noii case parohiale pentru preoții parohiilor Ghergani și Răcari II](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/05/marius-caraveteanu2.jpg)
Înaltpreasfinția Sa a făcut și o vizită la Biserica „Sfânta Treime” din Parohia Ghergani, unde a acordat binecuvântarea pentru începerea lucrărilor de restaurare a picturii. A dat îndrumări și sfaturi pentru aprofundarea vieții duhovnicești în comunitatea de credință. Această inițiativă va contribui la îmbunătățirea aspectului spiritual al bisericii și va consolida legăturile dintre enoriași.