La Târgoviște, comandamentul de iarnă este în dispozitiv, autorităţile municipale au luat toate măsurile ca să nu fie luate prin surprindere de prima zăpadă.
Primarul municipiului Târgovişte, Cristian Stan împreună cu viceprimarii Monica Ilie și Cătălin Rădulescu, city managerul Gabriel Boriga şi directorii din cadrul Primăriei care vor fi implicaţi în procesul de deszăpezire au verificat parcul utilajelor deţinute de Direcţia de Salubritate, societate aflată în subordinea unităţii administrativ teritoriale care este licenţiată să desfăşoare activităţi de deszăpezire.
![La Târgoviște, comandamentul de iarnă este în dispozitiv, autorităţile municipale au luat toate măsurile ca să nu fie luate prin surprindere de prima zăpadă.](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/12/DESAPEZIRE-TARGOVISTE.jpg)
Toate utilajele de deszăpezire, pluguri, freze de zăpadă, sărăriţe, autogredere, atv-uri, freze pentru curăţat trotuarele, buldoexcavatoare cu lamă, în total 90 de utilaje în perfectă stare de funcţionare aşteaptă să înfrunte ninsorile.
Pentru acţiunea de deszăpezire au fost deja mobilizați 250 de salariaţi atât ai Direcţiei de Salubritate, cât şi ai ECO-SAL şi Municipal Construct dar și SVSU Târgovişte.
Există stocuri de material antiderapant.