La Târgoviște, Ziua Poliției Române,luni, 25 martie, începând cu ora 10:00, ateliere și expoziții cu tehnica din dotare pe platoul din fața Instituției Prefectului Dâmbovița.
![](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/03/ziua-politiei-dambovita-1-1024x577.jpg)
Astfel, polițiștii de la rutieră, ordine publică, criminalistică, protecția animalelor, siguranță școlară, prevenirea criminalității și luptătorii de la acțiuni speciale vă vor prezenta exerciții demonstrative, tehnica din dotare, laboratorul rutier și cel criminalistic, aparatele pentru măsurarea vitezei de deplasare și multe alte surprize.
Prin art. 50 din Legea nr. 218 din 23.04.2002 data de 25 martie a fost desemnată Ziua Poliţiei Române.
Alegerea acestei date este legată de simbolul creştin al Bunei Vestiri aflat pe primul steag al Marii Agii, simbol ce a fost preluat şi pe actualul drapel al Poliţiei Române.
În anul 1822 domnitorul Grigore Dimitrie Ghica i-a înmânat Marelui Agă Mihăiţă Filipescu (şeful poliţiei din acele timpuri) drapelul pe care este cusută sigla Steagului Agiei. Alături de siglă se află o ghirlandă din aur în interiorul căreia este prezentată Maica Domnului, înaintea îngerului ce-i aduce vestea cea bună (Buna Vestire).
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News Știri de ultima oră și AICI