La Centrul Internațional de Conferințe al Universității Valahia din Târgoviște, a avut loc evenimentul de lansare oficială a cursului pentru formarea arbitrilor, reușind să atragă o impresionantă participare de peste 100 de arbitri, viitori arbitri sau foști arbitri. Printre distinșii oaspeți s-au numărat arbitri de talie internațională, precum FIFA Radu Petrescu, și fostul arbitru prim-divizionar Adrian Comănescu, membru al Comisiei Centrale a Arbitrilor (CCA).
Peste 100 de Arbitri, Viitori Arbitri și Foști Arbitri, Martori la Începutul unei Noi Etape în Arbitrajul Fotbalistic
![Lansarea Cursului de Formare a Arbitrilor la Târgoviște: O Prezență Masivă și Un Mesaj Puternic](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/11/ajf-dambovita.jpg)
Evenimentul a fost marcat de o prezență masivă, cu un număr de cursanți dublu comparativ cu alte promoții anterioare. Această creștere semnificativă indică faptul că meseria de arbitru devine din ce în ce mai atractivă pentru tineri. Unul dintre factorii care contribuie la acest fenomen este contextul favorabil din fotbalul dâmbovițean, unde securitatea pe stadioane a crescut, baremurile au atins un nivel satisfăcător, iar activitatea fotbalistică locală este apreciată la nivel național.
![Lansarea Cursului de Formare a Arbitrilor la Târgoviște: O Prezență Masivă și Un Mesaj Puternic](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/11/aegitri-dambovita.jpg)
Discursurile susținute în cadrul evenimentului au fost deschise și constructive, transmițând un mesaj comun de atragere a tinerilor, atât băieți cât și fete, către meseria de arbitru. Acest demers face parte din proiectul național inițiat de Comisia Centrală a Arbitrilor, intitulat „Fii parte din joc! Fii arbitru!”. Oamenii cheie care au fost în centrul acestui eveniment au fost cei doi președinți, Ciprian Prisăcaru de la Asociația Județeană de Fotbal Dâmbovița (AJF Dâmbovița) și Dorel Popa de la Comisia Județeană de Arbitri Dâmbovița (CJA Dâmbovița).
Evenimentul a stârnit un interes considerabil, iar promisiunea de a reveni cu informații și imagini relevante indică importanța acordată acestei inițiative de către comunitatea fotbalistică locală. Cu o astfel de participare și sprijin, viitorul arbitrajului fotbalistic în regiune pare să fie promițător și plin de oportunități pentru tinerii pasionați de acest domeniu.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News