Mănăstirea Nucet, loc de pelerinaj de Izvorul Tămăduirii, în prima vineri din săptămâna de după Paşte, ortodocşii au sărbătorit Izvorul Tămăduirii.
În prejma multor mănăstiri şi schituri se află izvoare şi fântâni tămăduitoare, între care şi la Mănăstirea Nucet din judeţul Dâmboviţa.
La Mănăstirea Nucet , sărbătoarea Izvorului Tămăduirii constituie prilej de pelerinaj pentru credincioşii din întreg judeţul dar şi din diverse zone ale ţării. Toţi aceştia vin pentru a se tămădui cu apa sfinţită de la fântâna din pădurea aflata în apropierea mănăstirii. Slujba Sfintei Liturghii de vineri,29 aprilie a fost oficiată de IPS Nifon – Arhiepiscopul şi Mitropoitul Târgoviştei, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi.
După săvârşirea Sfintei Liturghii, în sunete de clopote şi toacă s-a mers şi la fântâna din pădure unde a fost sfinţită apa şi de unde credincioşii au luat apă sfinţită. De la eveniment nu au lipsit primarul localităţii, Luisa Bărboiu, prefectul județului, Claudia Gilia, vicepreşedintele CJ Dâmbovița, Antonel Jîjîie, parlamentari PSD, primari din tot județul, consilieri judeţeni şi alţi lideri ai PSD Dâmboviţa.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News