Noul parc din vecinătatea Complexului Turistic de Natație prinde viață la Târgoviște, primarul Cristian Stan a făcut publice câteva imagini cu un nou loc de joacă situat în cel mai nou parc ce este amenajat la Târgoviște, o investiție de 10.793.302,96 lei, iar finanțarea este asigurată din fonduri europene, prin Programul Operațional regional 2014-2020, Axa 4, Prioritatea de Investiții 4.2.
Este vorba despre proiectul „Reconversia si refuncționalizarea terenului din vecinătatea Complexului Turistic de Natație Târgoviște prin crearea de facilități pentru recreere, pe o suprafață de aproximativ 50.000 de mp”, implementat de Primăria Târgoviște.
Proiectul presupune amenajarea unui spațiu verde generos, pe aproximativ 90% din suprafața menționată, incluzând zeci de specii de arbori ornamentali, arbuști rășinoși, foioși, plante florale, dar și construirea unui loc de joacă, a unei fântani arteziene, a unei scene cu gradene, a unui foișor sau amenajarea unor piste pentru biciclete. Totodată, în cadrul clădirii multifuncționale, se va realuza și un loc de joacă interior, dotat echipamente de joacă de tip softplay.
Va fi construită o tiroliană, dar și un minipoligon destinat celor mici. Aici copiii se vor putea plimba cu mașinuțele sau bicicletele într-un mediu ce imită străzile orașului și vor învața semnele de circulație
Se lucrează în continuare la celelalte obiective din cadrul amplului proiect.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News