Pogo, salvamontistul din Sibiu care a murit în urma avalanșei de mari dimensiuni care a avut loc la Bâlea Lac, avea doar 33 de ani și era un împătimit al sporturilor de iarnă.
![](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/02/pogo-salvamontist-1024x576.jpg)
Bărbatul se afla în timpul liber la momentul respectiv şi a murit în urma impactului cu nişte stânci peste care ar fi fost aruncat de avalanşă.
” Un înger în roșu a plecat în înaltele crestelor. Muntii au însemnat totul pentru el, aici si-a găsit sfârșitul făcând ce-i plăcea. Pogo ne vei păzi din “Alaska”. Vei rămâne veșnic în amintirea noastră”, au scris cei de la Salvamont.
![](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/02/AVALANSA-1024x768.jpg)
Paul Popescu era un împătimit al sporturilor de iarnă și totodată unul dintre cei mai buni freerideri din România. Iubea muntele. Era viața lui, după cum a spus și într-un mini documentar realizat anul trecut chiar în zona unde și-a găsit sfârșitul.
Medicii de pe ambulanță care au intervenit cu un elicopter SMURD au făcut eforturi pentru a-l resuscita însă bărbatul nu a mai putut fi salvat.
Meteorologii au avertizat că în continuare este risc mare de producere de avalanşe în zonă, la peste 1.800 de metri altitudine deoarece la Bâlea Lac se menţine cel mai mare strat de zăpadă.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News