Președintele CJ, Corneliu Ștefan a făcut o vizită de lucru pe șantierele de la Spitalul Județean de Urgență Târgoviște, se lucrează la Ambulatoriul de Specialitate , lucrările sunt în grafic , deja este în desfășurare și licitația publică privind achiziționarea aparaturii medicale necesare. Valoare totală investiție,4.000.000 de euro
Lucrările sunt în grafic și la proiectul de extindere și dotare a Secției de Cardiologie, o investiție în valoare de 2.000.000 de euro.
![](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/07/presdinte.jpg)
Pe lângă lucrările în curs, în paralel, se desfășoară și licitația prin care se va achiziționa un aparat angiograf cu o valoare de aproximativ 2.100.000 de euro.
În desfășurare sunt și lucrările privind extinderea Unității de Primire Urgențe, în valoare de 1.700.000 de euro.
Acestea nu sunt singurele investiții pe care Consiliul Județean Dâmbovița le are la cel mai important spital din județ!
Recent, prin PNRR, a mai fost aprobată o finanțare de 7.000.000 de euro pentru reducerea riscului de infecții nosocomiale .
Și tot prin PNRR, CJ Dâmboviţa a reușit să obțină o finanțare de 2.100.000 de euro cu ajutorul căreia se va reabilita și moderniza Secția de Tratamente Recuperatorii și Pavilionul Administrativ . Investițiile realizate de CJ Dâmboviţa la nivelul Spitalului Județean se ridică la aproximativ 17.300.000 de euro.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News