Președintele PSD, Marcel Ciolacu a făcut apel la dascăli să revină în clase pentru a fi încheiat cu bine acest an şcolar.
„Fac apel către dascăli să revină la clase pentru a încheia cu bine acest an şcolar! Discuţiile asupra problemelor legitime din sistem trebuie să continue, însă este vorba şi de viitorul copiilor. De aceea, toate examenele trebuie să se desfăşoare conform programărilor anunţate”, a conchis Ciolacu.
„Ordonanţa de creştere imediată a veniturilor profesorilor şi personalului nedidactic a fost publicată în Monitorul Oficial. Dar acest lucru trebuie completat printr-o reformă consistentă a salarizării din sistemul de învăţământ. Iar asta se va întâmpla chiar de anul viitor, când viitoarea lege a salarizării unitare va fi aplicată”, a scris Marcel Ciolacu, joi pe Facebook.
Liderul PSD a adăugat că va avea în continuare toată deschiderea la dialog, iar viitorul Guvern va continua, „cu mai multă forţă”, „să redea respectul şi demnitatea cuvenite dascălilor”.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News