După aderarea României la NATO şi Uniunea Europeană, PSD şi premierul Marcel Ciolacu reuşesc şi a treia performanţă: accederea ţării noastre în spaţiul Schengen, cu graniţele aeriene şi maritime.
![](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/01/s.jpg)
„Sunt 13 ani de când România îndeplineşte toate condiţiile tehnice pentru accesul în Schengen şi în sfârşit s-a făcut dreptate!
Totodată, continuă negocierile pentru accesul #terestru, procesul fiind, de altfel, ireversibil!
Este o reuşită majoră şi rezultatul unor negocieri intense purtate de premierul Marcel Ciolacu, un succes care nu poate fi minimizat de cârcotelile oponenţilor!” , a transmis PSD Dâmbovița