Rezultate titularizare 2023, vor fi afișate astăzi, 18 iulie la sediile inspectoratelor școlare și pe site-ul edu.ro.
Rata de participare la examenul de Titularizare 2023 a înregistrat un procent de 83,17% din totalul celor peste 32.000 de candidați înscriși. Chiar dacă numărul candidaților a scăzut față de anul 2021, numărul absolvenților din promoția curentă care s-au înscris pentru examenul de Titularizare 2023 este cel mai mare în ultimii 13 ani, depășind 5700 de candidați.
Contestările se pot depune la sediile inspectoratelor școlare județene sau prin mijloace electronice, la adresele comunicate public de fiecare inspectorat școlar, în data de 18 iulie, după afișarea rezultatelor și până la ora 21:00, respectiv în data de 19 iulie, până la ora 12:00.
Rezultatele finale vor fi afișate pe data de 26 iulie la sediile inspectoratelor școlare județene și pe site-ul menționat anterior. Pentru a obține statutul de titular (angajare pe perioadă nedeterminată), candidații trebuie să obțină minimum nota 7 la proba scrisă. Pentru angajarea pe perioadă determinată (suplinire), candidații trebuie să obțină minimum nota 5 la proba scrisă, au transmis reprezentanții Ministerului Educației.
Etapele de angajare ale concursului național de Titularizare 2023 se vor încheia pe data de 23 august 2023.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News