Municipiul Târgoviște continuă procesul amplu de modernizare a infrastructurii educaționale, printr-o serie de investiții importante în unitățile de învățământ.

Unul dintre cele mai importante proiecte vizează Școala Gimnazială „Profesor Paul Bănică” (Școala Nr. 11), care va intra într-un amplu proces de reabilitare și modernizare. Investiția, în valoare de aproximativ 32 de milioane de lei, reprezintă unul dintre proiectele majore dedicate infrastructurii școlare din municipiu.
În prezent se află în derulare etapa de proiectare, urmând ca lucrările să înceapă în perioada următoare.
În paralel, în Microraionul nr. 6 au fost deja finalizate mai multe investiții importante:
Creșa 13 și Creșa 14 – complet reabilitate, modernizate și extinse
Grădinița 13 și Grădinița 14 – reabilitate
Școala „Tudor Vladimirescu” – modernizată și dotată la standarde europene
De asemenea, alte proiecte sunt în diverse etape de implementare:
La Liceul „Constantin Brâncoveanu”, lucrările vor începe în cel mult două luni
La Liceul „I.H. Rădulescu”, proiectul este în faza de pregătire
La Seminarul Teologic, intervențiile sunt programate pentru această vară
La nivelul municipiului Târgoviște, autoritățile au în derulare și în pregătire proiecte de peste 500 de milioane de lei, finanțate în proporție de 99% din fonduri europene nerambursabile, cu obiectivul de a moderniza complet infrastructura educațională.

