Se lucrează la Grădinița Nr. 8 ”Rază de Soare”, lucrările se apropie de finalizare, primarul Cristian Stan alături de viceprimarii Monica Ilie și Cătălin Rădulescu și city managerul Gabriel Boriga a făcut o vizită de lucru la obiectivul de investiție.
Au fost multe lucrări care au necesitat o abordare foarte atentă la una dintre clădirile deja existente, au fost ample lucrări de consolidare.
![Se lucrează la Grădinița Nr. 8 ”Rază de Soare”, lucrările se apropie de finalizare](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2022/10/CRISTIAN-STANGRADINITA-RAZA-DE-SOARE.jpg)
La Grădinița Rază de Soare, cea mai mare grădiniță din județul Dâmbovița, se implementează un proiect cu finanțare europeană în valoare de peste 12 milioane de lei, un proiect care vizează reabilitarea integrală a celor două corpuri de clădire existente, inclusiv la nivel de structură dar proiectul aflat în derulare a prevăzut și construirea unui nou corp de clădire ce are peste 400 de mp ce va fi folosit ca sală de festivități și spațiu pentru activități sportive.
![Se lucrează la Grădinița Nr. 8 ”Rază de Soare”, lucrările se apropie de finalizare](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2022/10/CRISTIAN-STANGRADINITA-RAZA-DE-SOARE-TARGOVISTE.jpg)
Lucrările la grădiniță nu au vizat numai reabilitările clădirilor existente și extinderea cu un nou corp , este vorba și de o componentă importantă și pe zona de dotări, panouri solare și chiturile de montare, mobilier, loc de joacă și altele.
Școala Radu cel Mare Târgoviște va fi reabilitată prin PNRR
Anul viitor încep lucrările pentru reabilitarea și modernizarea Școlii Radu cel Mare, din Micro IV, prin Planul National de Redresare și Reziliență (PNRR), deja a fost semnat contractul de finanțare, sunt în desfășurare procedurile de licitație.
Alte unități școlare târgoviștene vor fi modernizate prin PNRR
Astfel, Grădinița cu Program Prelungit nr. 2, Grădinița cu Program Normal nr. 11, Școala Gimnazială ”Grigore Alexandrescu”, Școala Gimnazială ”Prof. Paul Bănică”, Liceul Teoretic ”Ion Heliade Rădulescu”, Liceul ”Voievodul Mircea”, Școala Gimnazială ”Vasile Cârlova”, clădirea Direcției de Administrare a Patrimoniului și 14 blocuri de locuințe vor face obiectul unor investiții importante în cadrul Planului național de redresare și reziliență, componenta 5 – Valul renovării.
Au fost depuse proiecte în valoare de peste 241.000.000 lei (peste 48.000.000 euro), de către Primăria Târgoviște, în vederea finanțării prin PNRR, numai săptămâna trecută.
Tot prin PNRR, municipiul Târgoviște va achiziționa 20 de autobuze electrice
Pe lângă cele cele 40 de autobuze hibrid pe care le are municipiul Târgoviște, vor fi achiziționate 20 de autobuze electrice pentru zona periurban și vor fi implementate sisteme inteligente de management urban (ITS), finanțarea fiind asigurată tot potrivit Planului Național de Redresare și Reziliență al României, de data aceasta Componenta C10 – Fondul local.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News