Studenții de la Universitatea „Valahia” au făcut practică la Instituția Prefectului din județul Dâmbovița, fiecare zi a fost una plină de evenimente și noi cunoștințe acumulate.
![Studenții de la Universitatea "Valahia" au făcut practică la Instituția Prefectului din județul Dâmbovița, fiecare zi a fost una plină de evenimente și noi cunoștințe acumulate.](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/01/claudia-gilia-prefectura-dambovita.jpg)
Un stagiu de practică în administrația publică este o oportunitate crucială pentru tinerii studenți să își transforme cunoștințele teoretice în abilități practice. Să vadă ce înseamnă munca în folosul oamenilor și cum pot fi aplicate legile într-un mod concret.
![Studenții de la Universitatea "Valahia" au făcut practică la Instituția Prefectului din județul Dâmbovița, fiecare zi a fost una plină de evenimente și noi cunoștințe acumulate.](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/01/claudia-gilia.jpg)
În cadrul activităților, stagiarii și-au aprofundat procesele administrative, și-au îmbunătățit abilitățile de a lucra în echipă și au învățat cum se iau deciziile la acest nivel.
” Au avut posibilitatea să asiste la ședințele Colegiului Prefectural, Comitetului consultativ de dialog civic pentru problemele persoanelor vârstnice, să vadă exact care este procedura legată de controlul de legalitate al actelor administrative sau a modului în care se desfășoară discuțiile în cadrul Comisiei de Dialog Social.
Astfel de experiențe nu numai că îi pregătesc pentru viitorul lor profesional, dar contribuie și la formarea unei generații implicată și responsabilă în construirea unei societăți mai bune.
Am convingerea că atunci când vor fi în situația să-și aleagă un loc de muncă, administrația publică va fi printre primele opțiuni. Avem nevoie de oameni bine pregătiți în toate instituțiile publice.”, a transmis prefectul Claudia Gilia
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News