Subiectele la simularea evaluării naționale la matematică, succes elevilor de clasa a VIII-a.
Luni, 5 februarie, încep simulările pentru evaluarea națională a absolvenților clasei a VIII-a 2024, proba încep la ora 9:00, accesul elevilor în săli a fost permis până la ora 8:30.
![Subiectele la simularea evaluării naționale la matematică, succes elevilor de clasa a VIII-a,](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/02/simularea-nationala-1024x1024.jpg)
Timpul destinat elaborării unei lucrări scrise este de două ore, din momentul în care s-a încheiat distribuirea subiectelor fiecărui elev.
Subiectele sunt distribuite sub forma unei broșuri care se tipărește față-verso. Elevii pot solicita pagini suplimentare, dacă este cazul.
Important:
Rezultatele obținute la simulare sunt analizate la nivelul fiecărei unități de învățământ prin discuții individuale cu elevii, dezbateri la nivelul clasei, ședințe cu părinții, precum și la nivelul consiliului profesoral, în vederea adoptării unor măsuri pentru îmbunătățirea performanțelor școlare în perspectiva examenelor din vara acestui an.
Rezultatele obținute la simulare nu se trec în catalog. Totuși, în situațiile excepționale în care se dorește consemnarea notelor în catalog, acest lucru se poate face în baza unei cereri scrise depuse de cei interesați.
Nu uitați:
– un răspuns de la Subiectul I sau de la Subiectul al II-lea poate fi corectat prin tăierea cu o linie orizontală și încercuirea altui răspuns considerat corect.
– La figurile de la proba de matematică sunt permise marcajele pe figură și completarea figurilor cu creion sau stilou/pix de culoare albastră. De asemenea, este permisă realizarea unor figuri geometrice (cu creion sau stilou/pix de culoare albastră) în spațiul pus la dispoziție pentru rezolvarea problemelor.
Succes tuturor!
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News