Toamna, un festival de culori, pădurile administrate de Direcția Silvică Neamț, se transformă într-un peisaj de vis în această toamnă, capturând atenția prin culorile vibrante și atmosfera calmă. Fotografii aeriene scot în evidență frumusețea naturală a acestor păduri, care se întind pe 208.670 hectare, dintre care 161.169 hectare sunt păduri de stat.
![Toamna, un festival de culori, pădurile administrate de Direcția Silvică Neamț, se transformă într-un peisaj de vis în această toamnă](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/11/toamna.jpg)
Regia Națională a Pădurilor – Romsilva, care administrează aproape 3,13 milioane hectare de păduri, continuă să promoveze gestionarea sustenabilă a fondului forestier. Cu toate pădurile de stat certificate conform standardelor internaționale de management forestier, eforturile pentru protejarea și conservarea mediului sunt mai relevante ca niciodată.
![Toamna, un festival de culori, pădurile administrate de Direcția Silvică Neamț, se transformă într-un peisaj de vis în această toamnă](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/11/toamna-1.jpg)
„Toamna este un moment special pentru pădurile noastre, iar aceste fotografii ne reamintesc de frumusețea și diversitatea naturii,” a declarat un reprezentant al Direcției Silvice Neamț.
Pe lângă spectacolele vizuale, pădurile oferă și un refugiu pentru biodiversitate, susținând ecosisteme valoroase. Vă încurajăm să explorați aceste locuri minunate și să apreciați natura în toată splendoarea ei!
Rămâneți aproape pentru mai multe informații despre inițiativele noastre și modul în care puteți contribui la protejarea mediului!