Vom avea zăpadă, începând de joi seară, 26 ianuarie, vor fi ninsori însemnate cantitativ , mare atenție, drumurile vor fi alunecoase, cu depuneri de polei. Vineri, ninsorile se vor extinde și în alte regiuni, însă vor apărea și ploi abundente.
Ninsori locale vor apărea deja pe parcursul zilei de joi, 26 ianuarie, urmând ca în a doua parte a zilei și mai ales seara, ninsorile să se extindă în sud-vestul țării, în Carpații Meridionali și în local în Moldova, precum și în Republica Moldova. În aceste zone, vor fi deasemenea șanse și de lapoviță, precum și de amestec cu ploi. Vor fi depuneri de polei, așa că atenție pe drumuri!
În timpul nopții spre vineri, 27 ianuarie, ninsorile se vor extinde local în vest și în centrul țării, în timp ce în sud vor fi vineri cantități însemnate de ploaie. Cantitățile acumulate de precipitații vor ajunge în sud până la 20-50 l/mp.
În noaptea spre sâmbătă, 28 ianuarie, ninsorile se vor extinde în mare parte a țării, luând treptat locul ploilor, iar în cursul zilei de sâmbătă se așteaptă ca ninsorile să acopere și sudul și sud-estul României, inclusiv București.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News