A început livrarea mobilierului didactic și de laborator pentru cele 31 de unități școlare și preșcolare din Târgoviște, în urmă cu o lună administrația locală târgovișteană semna contractul privind dotarea unităților școlare târgoviștene.
În aceste zile se fac și primele livrări, este vorba de un contract în valoare de aproximativ 9 milioane de lei ce face parte din amplul proiect accesat de Primăria Târgoviște și care are o valoare de peste 35 milioane lei .
Un proiect fără precedent și administrația locală târgovișteană speră ca livrările să se desfășoare rapid iar într-o lună să existe toate dotările în unitățile școlare.
![A început livrarea mobilierului didactic și de laborator pentru cele 31 de unități școlare și preșcolare din Târgoviște](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/04/cristian-stan-targoviste-1.jpg)
Aproape 10.000 de pupitre individuale, cu scaune reglabile pe înălțime, 1600 de paturi cu saltele, 2500 dulapuri individuale, 67 dulapuri pentru jucarii/materiale, 67 biblioteci de inălțime joasă cu rafturi, 375 buc catedră cu scaun, reprezintă numai câteva dintre reperele unei investiții fără precedent!
Este cel mai mare contract de acest tip care a vizat vreodată învățământul târgoviștean, iar finanțarea este asigurată, in proporție de 100%, din banii europeni accesați de către administrația locală, respectiv PNRR, Pilonul VI – Politici pentru noua generație, Componenta C15: Educație.