ALERTĂ la 112, arde pădurea din zona fostului Parc Petrolier Căpșuna, comuna Cobia, în zona se afla si o persoană rătăcită, scenariul unui exercițiu desfășurat de ISU Dâmbovița , cu forțe și mijloace în teren. Acesta s-a desfășurat pe raza comunelor Cobia și Dragodana.
Conform scenariului exercițiului, în jurul orei 10.00, dispeceratul ISU Dâmbovița a fost anunțat de producerea unui incediu la pădurea situată în zona fostului Parc Petrolier Căpșuna, pe raza comunei Cobia.
![ALERTĂ la 112, arde pădurea din zona fostului Parc Petrolier Căpșuna, comuna Cobia](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2022/09/isu-dambovita-1.jpg)
Pentru gestionarea situației au fost alocate forțe de la Detașamentul Găești cu o autospecială de stingere, o autospecială de prima intervenție și comandă cu o motopompă transportabilă și o ambulanță SMURD.
Ca urmare a producerii evenimentului s-a constatat că incendiul se manifesta la litieră, cu posobilitatea extinderii rapide din cauza vântului puternic. Frontul de flacără s-a anunțat că se manifestă pe o distanta de aproximativ 200 m, liniar.
![ALERTĂ la 112, arde pădurea din zona fostului Parc Petrolier Căpșuna, comuna Cobia](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2022/09/isu-dambovita-exercitiu.jpg)
Având în vedere condițiile meteo nefavorabile, de vând puternic și a unei posibile evoluții nefavorabile a situației înregistrate, forțele de intervenție au fost suplimentate cu un autocamion de intervenție și o motopompă transportabilă de la Detașamentul Târgoviște și o autospecială de primă intervenție și comandă cu o motopompă transportabilă și un UTV de la Detașamemtul Pucioasa.
Pe timpul operațiunilor de stingere a incendiului la fond forestier a fost anuntat prin apel 112 că o persoana s-a rătăcit în pădure, pe raza satului Căpșuna, într-o porțiune cuprinsă între zona fostului parc petrolier Căpșuna și DJ 702 E. Din primele informații persoana este cunoscută cu diabet și nu posedă telefon mobil.
S-au dispus imediat măsuri de constituire a unei echipe mixte formată din pompieri, polițiști, jandarmi, personal silvic și cetățeni pentru căutarea persoanei.
În scurt timp persoana a fost găsit, un bărbat de 50 ani, care a fost preluată de echipajul SMURD Găești pentru îngrijiri medicale. Persoana a fost asistata la fața locului și transportata la CPU Găești pentru investigații de specialitate.
La locul producerii evenimentului au participat și reprezentanți din partea Instituției Prefectului – Județul Dâmbovița, Direcției Silvice, Gărzii Forestiere, Gărzii de Mediu, Agenției de Protecție a Mediului, polițiști, jandarmi și reprezentanți ai autorității locale.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News