Anul Dragonului de pământ a fost sărbătorit la Căminul Cultural Potlogi , o activitate mult îndrăgită de micii participanți.
Darina Brutaru care a studiat limba și civilizația chineză la Institutul Confucius din București și a vizitat China într-o călătorie de cercetare le-a vorbit copiilor despre obiceiurile de anul nou chinezesc.
![Anul Dragonului de pământ a fost sărbătorit la Căminul Cultural Potlogi](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/02/anul-dragonului-potlogi.jpg)
Copiii au aflat despre legenda celor 12 animale care fac parte din zodiacul chinezesc, despre cultivarea orezului, despre câteva elemente tradiționale: pălăriile de bambus, evantaiele, măștile și dansul leului-dragon care se dansează cu ocazia Anului Nou.
Copii și-au ales haine din cele puse la dispoziția lor de Căminul Cultural. După ce s-au costumat copii au încercat –Dansul Leului –Dragon- fiecare dintre ei fiind pe rând în rolul celui care mânuiește capul Leului Dragon.Pentru că au intrat în poveste, toți copii au fost premiați.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News