APEL DE SALVARE pentru un turist în hipotermie, echipa Salvamont Dâmbovița a intervenit imediat pentru a acorda primul ajutor.
O persoană care făcea parte dintr-un grup de patru turiști, aflați pe traseul Șaua Strungă – Podul cu Flori, acuza stări de vomă.
Echipa de salvatori montani de la Baza de salvare montană Peștera, formată din patru salvatori, o echipa de prim răspuns (2 salvatori) și o echipă de transport (2 salvatori), ajungând la victimă în aproximativ 35 de minute.
După evaluarea medicală, echipa de prim răspuns a constatat faptul că persoana care avea nevoie de ajutor medical era deshidratată și hipotermică (din cauza vântului puternic, precipitațiilor și temperaturii scăzute).

Toți cei patru turiști au fost transportați în conditii de siguranță de către salvatorii montani la o unitate de cazare de la baza muntelui. Din cauza condițiilor meteo nefavorabile și lăsării întunericului, acțiunea de salvare a durat trei ore și jumătate, timp în care victima împreună cu grupul și bagajele acestora au fost transportate pedestru pe o zonă de abrupt, până la utilaje.
Nu uitați, Echipa Salvamont-Salvaspeo Dâmbovița, prietenul Dumneavoastră de pe cărările munților!
Telefoane utile: Salvamont Salvaspeo Dambovita 0726686685
Dispeceratul National Salvamont 0725826668 (0salvamont) pentru informaţii si recomandări privind zona montană
112 pentru cazurile ce implică acțiunea comună a mai multor servicii de urgenţă.