În cadrul festivităților dedicate Zilelor Cetății Târgoviște, o tradiție de nezdruncinat a adus lumina asupra unor povești de iubire care au rezistat timpului și au strălucit timp de cinci decenii. Este vorba despre festivitatea de premiere a cuplurilor „de aur,” unde administrația locală a pregătit un moment special pentru familiile care au împlinit 50 de ani de căsătorie.
![](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/09/cupluri-de-aur-1-862x1024.jpg)
Această ceremonie emoționantă este așteptată cu nerăbdare de comunitatea locală, deoarece aduce în prim-plan exemplul de durabilitate, dragoste și înțelegere într-o lume în continuă schimbare. La fiecare ediție a Zilelor Cetății Târgoviște, cuplurile „de aur” devin adevărate vedete, iar recunoașterea publică a devotamentului lor este un moment profund emoționant.
Primarul municipiului Târgoviște, Cristian Stan, a transmis un mesaj plin de apreciere și respect pentru aceste cupluri incredibile, numind acest moment ca fiind unul dintre cele mai dragi ale săptămânii de sărbătoare. „Este unul dintre momentele dragi mie din cadrul „Zilelor Cetății”: festivitatea închinată cuplurilor „de aur” ale Târgoviștei. Pentru că, privindu-i pe acești oameni, avem imaginea a tot ceea ce poate fi mai real din bucuria vieții împreună: dragoste, desigur, dar însoțită de înțelegere, înțelepciune, sacrificiu (uneori), răbdare, putere de a împleti lucrurile frumoase cu cele mai puțin reușite. Și convingerea nestrămutată de a merge mai departe, împreună. Vă felicit, oameni buni, pentru exemplul pe care-l dați celor din jur!” a transmis primarul Cristian Stan.
Aceste cupluri „de aur” nu sunt doar o parte integrantă a istoriei și culturii locale, ci și un testament viu al rezistenței și al capacității umane de a construi și menține legături puternice în ciuda provocărilor. Festivitatea lor de premiere rămâne un eveniment inegalabil, în care iubirea și angajamentul devin sclipiri strălucitoare în inima Târgoviștei.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News