Comisarii Comisariatului Judeţean Dâmboviţa al Gărzii Naţionale de Mediu, împreună cu poliţiştii Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice al Inspectoratului de Poliție Judeţean Dâmboviţa, au organizat o acțiune de verificare pe linia protejării mediului, în domeniul deşeurilor reciclabile, pe raza Municipiului Târgovişte și comunelor Aninoasa, Ulmi.
![Comisarii Comisariatului Judeţean Dâmboviţa al Gărzii Naţionale de Mediu, împreună cu poliţiştii Serviciului de Investigare a Criminalităţii](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/04/garda-de-mediu-db-.jpg)
La acţiune au participat 10 poliţişti din cadrul Inspectoratului de Poliție Judeţean Dâmboviţa şi 8 comisari ai Comisariatului Judeţean Dâmboviţa al Gărzii Naţionale de Mediu, fiind controlaţi un număr de 5 agenţi economici.
![Comisarii Comisariatului Judeţean Dâmboviţa al Gărzii Naţionale de Mediu, împreună cu poliţiştii Serviciului de Investigare a Criminalităţii](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/04/garda-de-mediu-db.jpg)
Verificările au fost finalizate în data de 16.04.2024, fiind aplicate un număr de 6 sancțiuni contravenționale, în valoare de 237.500 lei pentru nerespectarea prevederilor legale pe linie de protecţia mediului, fiind
dispuse măsuri de remediere a deficiențelor constatate. (O.U.G. nr. 195 din 22 decembrie 2005 privind protecţia mediului, cu modificările şi completările ulterioare, a H.G. nr. 856/2002 privind evidenţa gestiunii deşeurilor şi pentru aprobarea listei cuprinzând deşeurile, inclusiv
deşeurile periculoase, a H.G. nr. 170 din 12 februarie 2004 privind gestionarea anvelopelor uzate).