Consiliul Local al comunei Niculești a luat o decizie importantă la data de 22 septembrie 2023, prin adoptarea Hotărârii Nr. 80, cu privire la facilitățile fiscale pentru debitele restante la impozitele și taxele locale în această zonă. Scopul principal al acestei hotărâri este de a promova plățile la bugetul local și de a maximiza încasările, oferind contribuabililor posibilitatea de a beneficia de scutiri în ceea ce privește majorările de întârziere și penalitățile asociate obligațiilor fiscale locale.
Această hotărâre se aplică pe întreg teritoriul U.A.T. Niculești și rămâne în vigoare până la data de 15 decembrie 2023. Ea se adresează atât persoanelor fizice, cât și celor juridice care au debite principale restante către bugetul local al comunei Niculești.
![Consiliul Local al comunei Niculești a luat o decizie importantă la data de 22 septembrie 2023, prin adoptarea Hotărârii Nr. 80, cu privire](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/10/primartia-niculesti.jpg)
Pentru a beneficia de aceste facilități fiscale, contribuabilii trebuie să îndeplinească mai multe condiții. Printre acestea se numără achitarea integrală a datoriilor principale până la data intrării în vigoare a hotărârii, depunerea unei cereri de acordare a facilităților până la data de 7 decembrie 2023, și plata în termen de 7 zile a datoriilor principale și a amenzilor aferente.
Se estimează că numărul beneficiarilor acestei măsuri va fi de aproximativ 1.000 de persoane fizice și 50 de persoane juridice, cu o valoare totală estimată a facilităților fiscale de aproximativ 500.000 de lei.
Procedura de aplicare este bine detaliată și vizează prevenirea discriminării, asigurând că toți contribuabilii care îndeplinesc cerințele beneficiază de facilitățile fiscale.
Hotărârea Nr. 80 reprezintă un exemplu concret al eforturilor autorităților locale de a sprijini comunitatea și de a încuraja plățile la bugetul local, contribuind astfel la dezvoltarea localității Niculești. Detalii complete despre procedura de aplicare pot fi găsite pe site-ul oficial al Primăriei comunei Niculești și la avizier.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News