De astăzi ,31 martie 2024, România este în Schengen pe cale aeriană și maritimă,românii vor trebui să aibă la ei aceleași documente, în schimb nu se vor mai opri la punctele de control ale Poliţiei de Frontieră pentru a le fi verificate documentele de călătorie, ci vor merge direct către porţile de îmbarcare.
![](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/03/Schengen-aerian-Otopeni.jpg)
Măsura este valabilă atât în spațiul aerian, cât și în cel maritim.
Primele zboruri din spaţiul Schengen care au aterizat pe Aeroportul Otopeni în prima oră după miezul nopţii au fost cele de la Paris, Viena, Hamburg, Roma, Zurich, Munchen, Amsterdam, Geneva.
Poliția de Frontieră va fi prezentă în continuare în incinta aeroporturilor și după aderarea la spațiul Schengen
![](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/03/aeroport-1024x614.jpg)
Începând cu data de 31 martie 2024 pe cele 17 aeroporturi vor fi ridicate controalele de frontieră pentru cetățenii care călătoresc în spațiul Schengen.
De la această dată controalele la frontierele aeriene și maritime se elimină, iar persoanele se vor putea deplasa către sau dinspre alte state membre Schengen fără a fi supuse controalelor de frontieră.
În contextul adoptării Ordonanței de Urgență nr. 25 pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul străinilor și al frontierei, începând cu 31 martie anul curent, cetățenii care călătoresc în statele din spațiul Schengen nu vor mai trebui să treacă prin controlul de frontieră. Concret, nu se vor mai opri la filtrele de control ale Poliției de Frontieră pentru a le fi verificate documentele de călătorie, aceștia urmând să meargă direct către porțile de îmbarcare. În sarcina pasagerilor nu va fi nicio obligație suplimentară.
Însă, polițiștii de frontieră vor fi în continuare prezenți în incinta aeroporturilor și vor efectua acțiuni polițienești punctuale și inopinate pentru a verifica identitatea și situația legală a persoanelor, dar și pentru a preveni și combate posibile fapte ilegale.
Acțiunile polițienești se vor efectua în baza unei analize de risc sau a unei suspiciuni rezonabile. Într-un astfel de caz, polițistul va putea face demersuri pentru a stabili identitatea persoanei și verificări în bazele de date operative. Polițiștii vor avea în dotare dispozitive mobile de control cu care vor efectua aceste verificări.
În situația în care suspiciunile nu se confirmă, persoana își poate continua călătoria. Dacă acestea se confirmă, persoanei i se va întrerupe călătoria și se vor aplica măsuri legale.
Persoanele urmărite general sau internațional vor fi reținute și predate autorităților competente, iar celor care se constată că au comis infracțiuni – dețin substanțe interzise, documente false sau falsificate, sunt migranți ilegali – li se vor întocmi actele premergătoare cercetării penale.
În ceea ce privește cetățenii români minori, ca și în cazul adulților, aceștia nu vor mai efectua controlul de frontieră și vor merge de asemenea direct către poarta de îmbarcare. Aceștia NU vor avea nevoie de niciun aviz suplimentar, putând să călătorească în spațiul Schengen cu aceleași documente ca și până în prezent.
Condițiile de călătorie pentru cetățenii români minori în Spațiul Schengen
Cetățenii români minori, ca și în cazul adulților, nu vor mai efectua controlul de frontieră și vor merge de asemenea direct către poarta de îmbarcare. Aceștia NU vor avea nevoie de niciun aviz suplimentar, putând să călătorească în spațiul Schengen cu aceleași documente ca și până în prezent.
Pe lângă un document de călătorie valabil, pentru a ieși din țară, cetățeanul român minor și însoțitorul vor avea nevoie de următoarele documente, în funcție de situație:
Dacă minorul călătorește însoțit doar de un părinte sau de o terță persoană sunt necesare:
Acordul celuilalt părinte dacă călătorește însoțit doar de unul dintre părinți
Acordul ambilor părinți când călătorește însoțit de altă persoană decât părinteleD
Doar documentul de călătorie dacă se deplasează la domiciliu/reședință și face dovada în acest sens
Doar acordul unuia dintre părinți când se deplasează la studii/concursuri/tratament medical și face dovada scopului declarat al călătoriei.
Dacă minorul are peste 16 ani și călătorește neînsoțit va avea nevoie de:
Acord din partea ambilor părinți
Doar document de călătorie dacă face dovada domiciliului/reședinței în țara în care călătorește
Pentru a verifica dacă cetățenii români minori și însoțitorii acestora sunt în posesia documentelor amintite, polițiștii de frontieră pot efectua verificări punctuale în incinta aeroportului. Dacă se constată că aceștia nu sunt în posesia lor, nu li se va permite ieșirea din țară.
Pentru deplasările către state non-Schengen, atât pentru adulți cât și pentru minorii români, condițiile de călătorie rămân neschimbate, iar verificarea documentelor se va face la filtrele de control ale Poliției de Frontieră.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News Știri de ultima oră și AICI