Polițiștii folosesc de astăzi, aplicația eDAC, instrumentul permite interogări instante către bazele de date MAI.Noul sistem de verificare a documentelor de identitate a fost operaționalizat în contextul aderării României la spațiul Schengen cu frontierele aeriene și maritime.
![](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/03/aplicatia-EDAC-738x1024.jpg)
Aplicația permite realizarea de interogări prin scanarea automată a documentelor de identitate sau prin introducerea manuală a datelor de identificare.
![](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/03/aplicatia-_edac.jpg)
Cu ajutorul aplicației eDAC, actul de identitate este scanat și rezultatele apar pe ecran, în câteva secunde, astfel că interacțiunea polițist – persoană legitimată se derulează mult mai rapid.
Cu aplicația EDAC, dezvoltată la nivelul Ministerului Afacerilor Interne, polițiștii realizează legitimarea folosind terminale mobile.
Aplicația informatică instalată pe aceste dispozitive oferă, prin simpla scanare a documentului de identitate, toate datele necesare legitimării.
În lipsa documentului de identitate, legitimarea se poate efectua și prin introducerea manuală, de către polițist, a datelor persoanei.
Se pot astfel identifica la timp persoanele semnalate în bazele de date ca dispărute, urmărite sau în diverse situații de risc.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News Știri de ultima oră și AICI