România suntem noi, România suntem toți! La mulți ani, români! La mulți ani, România! Ziua de 1 Decembrie, Ziua Națională a României, ne prețuim istoria și suntem mândri de țara noastră. Este meritul strămoșilor noștri, fără a căror jertfă acest vis nu ar fi fost posibil.
„Doresc ca Ziua Națională să ne aducă aminte că fermitatea, onoarea, istoria și tradițiile ce ne definesc și ne unesc!
Nu suntem toți la fel, dar suntem cu toții români.
România e în sufletul nostru, al tuturor, indiferent câte opinii și situații ne despart. Inima fiecăruia dintre noi bate românește, chiar dacă de multe ori ne lăsăm influențați de cei care vor să ne dezbine. La 1 Decembrie, începând cu anul 1990, sărbătorim Ziua Națională a României. Această sărbătoare marchează și un eveniment istoric, unirea Transilvaniei cu România. În această zi, deși fiecare generație are propiile proiecte și idei, ar trebui să ne întoarcem cu gândul la predecesorii noștri și la valorile care le-au avut la baza gândirii și acțunii lor.
La mulți ani, Niculești!
La mulți ani, România!
La mulți ani, dragi români, oriunde v-ați afla!” , a transmis primarul comunei Niculești, Dorinel Soare.