Flota auto a Jandarmeriei Dâmbovița s-a completat cu un Jeep Wrangler ce va fi flosit în zona montană Bucegi, vineri, 12 ianuarie a.c., la Romexpo, a avut loc prezentarea noii tehnici, în prezența viceprim-ministrului, ministrul afacerilor interne, Marian-Cătălin Predoiu, a șefului Departamentului pentru Situații de Urgență, a inspectorului general al IGSU, a inspectorului general al Jandarmeriei Române, precum și a președintelui Salvamont România.
![Flota auto a Jandarmeriei Dâmbovița s-a completat cu un Jeep Wrangler ce va fi flosit în zona montană Bucegi, vineri, 12 ianuarie a.c., la Romexpo](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/01/masina-ijj-dambovita1.jpg)
Dintre cele 17 autospeciale destinate pentru acces în zone greu accesibile, un Jeep Wrangler a ajuns la Inspectoratul de Jandarmi Județean Dâmbovița și va fi folosit de jandarmii montani de la Postul Peștera, pentru intervențiile în zona de competență din Munții Bucegi.
Achiziția a fost realizată din fonduri europene nerambursabile prin proiectul Viziune 2020 din cadrul Programului Operațional Infrastructură Mare 2014-2020 și vizează îmbunătățirea capacității de intervenție la urgențe medicale.
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News