INEDIAT:Efectul Gloria la stația Meteorologică Vâful Omu,este un fenomen optic rar a – umbra unui om proiectată pe un nor de de ceaţă, în interiorul unui curcubeu. Condițiile pentru producerea fenomenului sunt extrem de rare.
![](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2024/02/INEDIAT-Efectul-Gloria-la-statia-Meteorologica-Vaful-Omu-819x1024.jpg)
Efectul Gloria a fost surprins la stația Meteorologică Vâful Omu de către ghidul turistic Sergiu Olteanu, potrivit unei postări pe pagina de Facebook .
Spectaculozitatea fenomenului, care se mai numește „Spectru montan” sau „Spectrul Brocken”, are o explicație științifică precisă.
„În condiții propice, umbra observatorului este proiectată pe ceață.
Picăturile minuscule de apă reflectă lumina soarelui înapoi către acesta, formând un nimb colorat în jurul umbrei.
Condițiile rare se referă la refracția și dispersia luminii atunci când soarele, situat în spatele celui care observă, îi proiectează umbra pe un nor sau pe ceața situată mai jos decât poziția acestuia, iar norul respectiv este format din picături de apă cu diametrul de dimensiune situată într-un interval bine precizat.”, potrivit Romsilva
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News