La Ghimpați, cântecul și bucuria au umplut zările, dând de veste cerului și pământului că ghimpățenii, sărbătoresc „ZIUA GHIMPĂȚENILOR DE PRETUTINDENI”, 451 de ani de la prima atestare documentară din 1572.
![La Ghimpați, cântecul și bucuria au umplut zările, dând de veste că este „ZIUA GHIMPĂȚENILOR DE PRETUTINDENI”](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/05/marius-caraveteanu1.jpg)
De la intrarea în sat, ghimpățenii te invită, să lași grijile, întristările și să te bucuri alături de ei.
Ghipăţenii l-au întâmpinat pe edilul Marius Caraveţeanu cu tradiţionalul colac, sare şi vin.
![La Ghimpați, cântecul și bucuria au umplut zările, dând de veste că este „ZIUA GHIMPĂȚENILOR DE PRETUTINDENI”](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/05/ghimpati.jpg)
Oficialităţile prezente, invitaţii şi ghimpăţenii s-au deplasat la Monumentul Eroilor, unde după intonarea imnului a avut loc o slujbă religioasă de pomenire a eroilor ghimpăţeni urmată de depuneri de coroane şi jerbe de flori. Nu au lipsit mesajele şi momentele artistice.
![La Ghimpați, cântecul și bucuria au umplut zările, dând de veste că este „ZIUA GHIMPĂȚENILOR DE PRETUTINDENI”](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/05/marius-caraveteanu-1.jpg)
Nu a lipsit de la eveniment familia Gheorghe de fel din Ghimpaţi dar care vine special pentru această sărbătoare din State Unite ale Americii .
Și anul acesta Primăria și Consiliul Local oraşului Răcari, Parohia Ghimpaţi şi Asociaţia Ghimpaţi 2008 au pregătit o zi neuitat dar totodată s-a scris o nouă filă în istoria Ghimpațiului.
Cântecul și voia bună nu au lipsit din program. Pe lângă ghimpățenii care au creat un program artistic deosebit, ziua a fost întregită cu programul artistic susținut de Daniela Gyorfi, Axinte, Alin Oprea -Talisman și Maria Constantin.
Sportul a fost promovat la Ghimpaţi
Nu au lipsit din program activităţile sportive – skandenberg cu omul record- Radu Valahu și răcăreanul Sergiu Tecu, dublu campion european de skandenberg.
Sportul a fost la el acasă şi nu a lipsit meciul de fotbal Old Boys Ghimpaţi- Colacu-Foresta Răcari.
Clubul Columbofililor „Voiajorul Ghimpaţi” şi Columbodromul Ghimpaţi
Clubul Columbofililor „Voiajorul Ghimpaţi” are rezultate notabile, peste 50 de membrii care se mândresc că alături de ei, ca membru, îl au pe primarul Marius Caraveţeanu.
Nu au lipsit invitații de la județ, președintele CJ Dâmbovița, Corneliu Ștefan, prefectul Claudia Gilia, secretarul de stat Ionuț Săvoiu, Cristian Avanu și alți invitați.
„Satul Ghimpați din orașul Răcari sărbătorește astăzi 451 de ani de la prima atestare documentară!
Am vrut ca alături de colegi și prieteni, să le fim alături oamenilor din Ghimpați și să le urăm multă sănătate și tot binele din lume.
„La Mulți Ani”!”, a transmis președintele CJ Dâmbovița, Corneliu Ștefan
Ghimpaţi se mândreşte cu oamenii locului, dar şi cu trecutul istoric.
„La mulți ani, Ghimpați! La mulți ani, ghimpățeni!”, a transmis primarul orașului Răcari, Marius Caraveţeanu
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News