PSD și PES Dâmbovița vin în sprijinul legumicultorilor din Băleni, pe subiectul accesării fonduri europene, social -democrații susțin nevoia unei acțiuni coerente la nivel european pentru sprijinirea mediului rural și au inițiat și o petiție care a fost depusă la Parlamentul European în vederea sprijinirii cetățenilor și a comunităților din satele românești de către Uniunea Europeană.
![PSD și PES Dâmbovița vin în sprijinul legumicultorilor din Băleni, pe subiectul accesării fonduri europene](https://www.dambovitapress.ro/wp-content/uploads/2023/05/claudia-gilia-2.jpg)
” Tinerii mei colegi din PES Dâmbovița au organizat la Băleni, o întâlnire cu legumicultori din localitate, ce a avut ca temă diverse oportunități de finanțare.
Domnul Mihai Istrate și domnul Marius Drăgănoaie le-au prezentat celor prezenți informații despre:
– Planul Național Strategic 2023-2027;
– Programul ” Instalarea tinerilor fermieri”;
– Programul „Tomata”;
– Alte măsuri de sprijin.
Sunt un susținător fervent al agricultorilor dâmbovițeni.
Trebuie să fim mereu alături de oameni, să încercăm să aducem cât mai aproape de ei orice informație care le este utilă pentru a-și dezvolta activitățile pe care le desfășoară.
Am profitat de întâlnire pentru a vedea împreună cu dl. Mihai Istrate și viceprimarul comunei Băleni și câteva locații în care locuitorii din Băleni cultivă legume (în special cele cultivate prin programul Tomata).
Să fim alături de producătorii locali dâmbovițeni!
Au produse proaspete, gustoase, de calitate.”, a transmis prefectul Claudia Gilia, vicepreședinte PSD Dâmbovița
Urmărește Dâmbovița PRESS și pe Google News